Każde gospodarstwo domowe pragnie uniezależnić się od pracy i żyć z odsetek pochodzących z oszczędności. Sytuacja polskich gospodarstw domowych pod tym względem wygląda dość niepewnie. Ludzie w Polsce przeciętnie zarabiają mniej niż dwa tysiące złotych na rękę. Taka kwota rzadko pozwala na szaleństwa zakupowe, profesjonalne inwestycje, oszczędzanie, ale czy na pewno? W artykule dowiesz się, jakie aktywności należy podjąć, aby systematycznie podnosić wartość majątku w gospodarstwie domowym.
Budowanie i można powiedzieć koncentrowanie oszczędności to jedno z głównych założeń, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo długoterminowego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Zebrany kapitał sam w sobie stanowi oszczędności, a jednocześnie daje podstawę do wykonania inwestycji. Bez kapitału nie ma mowy o inwestycjach, co należy sobie początkowo uświadomić. Polskie gospodarstwa domowe po okresie transformacji ustrojowej i niezbyt udanych reform znalazły się w otoczeniu filozofii konsumpcyjnej wypracowanej przez świat zachodni. Filozofia konsumpcjonizmu ma niewiele wspólnego z oszczędzaniem. Natomiast ma wiele wspólnego z kredytowaniem potrzeb bieżących, spełnianiem zachcianek osobistych, bez żadnej merytorycznej ich kontroli. Nie jest to absolutnie podejście inwestora indywidualnego rozsądnie spoglądającego w przyszłość finansową. Według statystyk krajowe gospodarstwa domowe, co zastraszające w ogóle nie posiadają jakichkolwiek, bieżących oszczędności. Brak oszczędności to po prostu stąpanie po krawędzi przepaści. Jeżeli zachorujesz lub będziesz miał nagłą potrzebę musisz się zadłużyć, a później mocno odrabiać straty. Oszczędności pozwalają na natychmiastowe rozwiązanie różnorodnych problemów, a przy tym zapewniają duże bezpieczeństwo mentalne ich posiadaczowi. Gospodarstwa domowe o znacznej ilości kapitału podejmują znacznie lepsze decyzje inwestycyjne, nie śpieszą się z nimi, ponieważ doskonale wiedzą, jak trudno skoncentrować duże sumy pieniędzy, bez ich systematycznego naruszania.
Gospodarstwa domowe, które natomiast oszczędności posiadają przeznaczają je na lokaty bankowe, czyli bezpieczne instrumenty oszczędnościowe dające minimalną wartość zysku, a także na akcje, obligacje korporacyjne, a coraz częściej na pożyczki społecznościowe. Współcześnie osoba fizyczna może stać się realnym kredytodawcą dla innych ludzi. To szansa budowania zysków w podobnym stylu do najważniejszych instytucji finansowych występujących w nowoczesnej gospodarce. Niewielka ilość oszczędności połączona z maksymalną konsumpcją zagraża bezpieczeństwu nie tylko zwykłych gospodarstw domowych, ale także społeczeństwu, ponieważ wyzysk stanowi podstawę funkcjonowania większości przedsiębiorstw. Ludzie muszą pracować, aby odrabiać straty i nie robią ostatecznie tego, czego naprawdę chcą. Dzięki oszczędnościom możesz zupełnie zmienić styl codziennego funkcjonowania, dlatego warto o nie jak najszybciej zadbać.