Kilka rad przed skorzystaniem z kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy to często jedyna możliwość na spełnienie marzeń o własnym samochodzie. Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę w banku, warto poznać kilka ważnych informacji na temat kredytu samochodowego.

Koszty kredytu.

O odsetkach i prowizji wszyscy doskonale wiemy. Istnieją jednak jeszcze inne dodatkowe koszty z których warto sobie zdawać sprawę szukając korzystnego kredytu. Banki pobierają również marżę, opłaty manipulacyjne, a także wymagają wykupienia ubezpieczenia AC. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto podsumować wszystkie koszty kredytu. Pomoże nam w tym wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Banki w ten sposób są zobowiązane do przedstawienia całkowitego kosztu kredytu. Najbezpieczniej jednak wszystko samemu dokładnie podliczyć biorąc pod uwagę koszty banku, ubezpieczenia, czy też usług notarialnych.

Zabezpieczenie banku.

Bank wymaga od kredytobiorcy wykupienia ubezpieczenia AC. Jest to forma zabezpieczenia się banku na wypadek kradzieży samochodu lub jego zniszczenia. Jeśli któraś z tych sytuacji zaistnieje, wówczas cesja polisy gwarantuje, że to bank otrzyma z niej pieniądze i będzie mógł pokryć zobowiązanie kredytobiorcy. Dodatkowo banki również wykorzystują takie formy zabezpieczenia jak: weksel in blanco, poręczenie osoby trzeciej, zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. Zastaw rejestrowy polega na wpisaniu banku do dowodu rejestracyjnego jako właściciela samochodu, a także wpisanie samochodu do krajowego rejestru zastawów. W przypadku gdy kredytobiorca przestanie spłacać raty, wówczas bank może sprzedać samochód i pokryć zaległe zobowiązanie. W przypadku przewłaszczenia bank nie jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym, ale za to wymagane większego udziału własnego. W posiadaniu banku pozostaje natomiast karta pojazdu.

Wymagane dokumenty.

Aby udzielić kredytu samochodowego, bank musi wyliczyć zdolność kredytową klienta. Poza informacjami zawartymi w Biurze Informacji Kredytowej będzie potrzebował również zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Takie zaświadczenie wydaje pracodawca na wniosek pracownika. Poza tym należy przedstawić dwa dokumenty potwierdzające tożsamość. Mogą to być dowód osobisty, prawo jazdy, czy też paszport.

Zobacz także:  Kiedy warto ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.