Kiedy warto ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Jeśli posiadasz kilka pożyczek, których spłata przyprawia Cię o ból głowy z powodu zbyt wysokich rat lub konieczności ciągłego pamiętania o datach spłaty przypadających na różne dni, to możesz zastanawiać się nad wzięciem kredytu konsolidacyjnego. Kiedy warto rzeczywiście o nim pomyśleć?

Zaciągając kredyty w różnych placówkach, posiadamy zobowiązania o różnej wysokości rat, różnych datach spłaty, różnych oprocentowaniach, czy naliczanych odsetkach. Na różny termin przypada również data spłaty raty, wszystko to może przyprawić o zawrót głowy. A wszyscy wiemy, jak ważne jest terminowe spłacanie rat, które zapewni nam dobrą historię kredytową. Z pomocą może przyjść kredyt konsolidacyjny. Jest to oferta dla osób, które posiadają więcej niż jedno zobowiązanie. Pozyskane w ten sposób środki zostają wykorzystane do spłaty dotychczasowego zadłużenia, może być to np. zadłużenie karty kredytowej, kredyt gotówkowy, pożyczka pozabankowa czy kredyt hipoteczny. Jak widać, w ten sposób możemy spłacić w zasadzie każdy rodzaj zaciągniętego zobowiązania.

Pamiętajmy o tym, że aby otrzymać kredyt konsolidacyjny bank sprawdzi po raz kolejny naszą zdolność kredytową oraz naszą historię kredytową w BIK, dlatego na ile to możliwe powinniśmy pomyśleć o tego rodzaju kredycie jeszcze zanim popadniemy w problemy finansowe i co za tym idzie, w problemy ze spłatą raty kredytowej. Im lepsza historia kredytowa, tym najczęściej lepsze warunki kredytowania, a przynajmniej szansa na nie.

Kredyty konsolidacyjne często oferują nam niższą ratę kredytowania niż nasza dotychczasowa pożyczka. Jednocześnie wydłużeniu ulega okres spłaty. Jeśli mamy chwilowe kłopoty finansowe, które niebawem miną, możemy zdecydować się na krótszy okres kredytowania. Jeśli jednak mamy świadomość, że nasze problemy potrwają dłużej, wtedy koniecznie postawmy na dłuższy okres spłaty. Jednocześnie zwracajmy uwagę na wysokość stopy procentowej. Dopasujmy wysokość raty kredytowej do naszych realnych możliwości. Jeśli bez głębszego zastanowienia zdecydujemy się na krótki okres kredytowania i wyższą ratę, możemy wpaść w poważne kłopoty.

Zobacz także:  Karty kredytowe a bankructwo

Warto dodać, że jeśli wskutek zaciągniętych zobowiązań obawiamy się podjęcia kolejnej decyzji dotyczącej kredytu konsolidacyjnego, zawsze możemy skorzystać z usług niezależnego eksperta kredytowego. Taka osoba zna aktualnie obowiązujące oferty banków i pomoże nam dokonać dogłębnej ich analizy. Wraz z ekspertem dobierzemy kredyt dopasowany do naszych potrzeb. Doradca może też wynegocjować dla nas korzystniejsze warunki i na poszczególnych szczeblach będzie służyła radą i odpowiedziami na wszelkie pytania. Doradca kredytowy przygotuje dla nas również wszelkie niezbędne dokumenty. Co ciekawe, obecnie istnieje również możliwość skorzystania z usług doradcy kredytowego za pośrednictwem internetu. To dobry pomysł dla osób, które preferują tę formę kontaktu.

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.