Analiza ofert przy kredycie konsolidacyjnym

Konsolidacja kredytów to jedna z form restrukturyzacji zadłużenia dostępna w banku detalicznym lub niektórych parabankach. Na co jednak zwracać uwagę przy wyborze podobnego produktu i czy konsolidacja w założeniu się w ogóle opłaca?

Prawidłowe podejście do restrukturyzacji zadłużenia

Do konsolidacji kredytów potrzebujesz każdorazowo pozytywnej zdolności kredytowej, a w niektórych przypadkach również zabezpieczenia majątkowego, głównie w postaci nieruchomości. Obecnie możesz samodzielnie ściągnąć raport z Biura Informacji Kredytowej, co pozwoli na ocenę potencjału współpracy z wybranymi bankami, jeszcze przed złożeniem wniosku. Kredyt konsolidacyjny to tylko jedna rata i pomoc przy wyjściu z wielu zobowiązań, praktycznie automatycznie. Do zamknięcia dotychczasowych długów doradca w banku potrzebuje potwierdzonych umów, harmonogramów spłaty, dodatkowych dokumentów zgodnych z regulaminem instytucji. Warto o tym pamiętać, bo każde nieporozumienie formalne opóźnia proces spłaty. W konsolidacji dochodzi również do uśrednienia oprocentowania, co jest szczególnie korzystne w okresie niskich stóp procentowych. Przy konsolidacji gotówkowej od kredytobiorcy wymaga się tylko pozytywnej zdolności kredytowej. Niestety wskazany rodzaj konsolidacji oscyluje w stosunkowo niewielkich kwotach. Największe limity gwarantuje konsolidacja hipoteczna, łącznie z wydłużonym okresem spłaty.

Optymalizacja kosztów konsolidacji

Dobrze wybierać oferty konsolidacyjne, w których nie ma dodatkowych kosztów wcześniejszej spłaty. Dzięki temu można obniżyć całkowicie koszty zobowiązania, jeżeli sytuacja budżetowa się poprawi. Minimalna kwota konsolidacji to z reguły 1000 złotych, ale bardzo rzadko o takie kwoty się wnioskuje. Przy kredycie konsolidacyjnym gotówkowym maksymalny okres kredytowania to z reguły dziesięć lat, a przy hipotecznym nawet trzydzieści, więc elastyczność restrukturyzacji, jak widać występuje. Najczęściej do konsolidacji wchodzą kredyty krajowe, nigdy zagraniczne. Zapytaj również, kiedy bank odmawia konsolidacji. Za duże nasycenie chwilówkami, czy wyłącznie limity na rachunkach osobistych to najczęściej zły znak i droga do odrzucenia wniosku, niezależnie od reszty czynników. Ekwiwalentem prowizji w kredytach konsolidacyjnych jest najczęściej ubezpieczenie.

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.